Posiadacze domów jednorodzinnych doskonale wiedzą, jak ważne w gospodarstwie domowym jest wykorzystanie węgla kamiennego. Służy ona przede wszystkich do ogrzewania naszego domu, oraz o dbanie o ciepło.
Sam węgiel kamienny to nic innego jak skała osadowa pochodzenia roślinnego. Zawiera ona nawet dziewięćdziesiąt siedem procent pierwiastka węgla. Skała węglowa powstała w karbonie - erze paleozoicznej, ze szczątków roślin, które uległ uwęgleniu poprzez brak dostępu tlenu, szczególnie do powierzchni osadzonych poniżej poziomu morza. Charakterystyczną cechą węgiel jest jego barwa - czerń z matowym połyskiem z domieszką czarnej rysy.
Najczęściej węgiel kamienny stosowany jest jako paliwo. Mimo dużej popularności węgla jego produkcja ciągle spada, przez co tani węgiel, nie będzie już tak łatwo dostępny. Producenci i inwestorzy zapowiadają, ze na przestrzeni kilkudziesięciu lat popyt na węgiel może spaść nawet o połowę, przez co wydobycie również.
Wartość opałowa czystego węgla wynosi ok. 33,2 MJ/kg przy czym wartość opałowa węgla kamiennego waha się od 16,7 do 29,3 MJ/kg, przy czym podana wartość zależy od jego składu czyli zawartość popiołu, siarki, wilgotności. Warto również pamiętać o tym że węgiel kamienny nie jest odnawialnym źródłem energii.
Według przepisów oraz norm, węgiel kamienny możemy podzielić na kilka typów opierając się na naturalnych cechach jak zawartość części lotnych w węglu, zdolność spiekania, dylatacja, ciepło spalania. Na ich podstawie możemy wyróżnić:
- węgiel płomienny wykorzystywany w piecach przemysłowych i domowych oraz generatorach
- węgiel gazowy charakteryzujący się dużą wydajnością wykorzystywany w gazownictwie, koksownictwie
- węgiel chudy wykorzystywany w piecach przemysłowych i domowych oraz generatorach
i wiele więcej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz