Austria posiada dosyć hojny pakiet świadczeń socjalnych. Między innym pięciotygodniowy płatny urlop. Bardzo dobre warunki mają również kobiety, które zaszły w ciąże. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób bezrobotnych czy też świadczeń dla rodzin.
Austria swoim obywatelom oferuje szeroką gamę dodatków i świadczeń socjalnych bez względu na grupę wiekową czy też zawodową. Do głównych świadczeń należy zaliczyć:
- gwarantowane minimum finansowe opierające się na wsparciu,
- zasiłki dla bezrobotnych
- świadczenie przedemerytalne oraz emerytalne
- świadczenia z tytułu choroby oraz wypadków w pracy
- świadczenia rodzinne
Każde świadczenie zarówno dla bezrobotnych jak i kinderbetreuungsgeld należą się każdej osobie pracującej legalnie na podstawie umowy o prace. Należy jednak zauważyć że praw do zasiłku nie mają osoby samo zatrudnione, chyba że płaciły one przez okres co najmniej jednego roki składki na wypadek bezrobocia. Najczęściej zasiłki dla osób tracących prace są przyznawane pod warunkiem podjęcia pracy oraz rejestracji w urzędzie pracy. Wysokość takiego zasiłki wynosi około 55% stawki dziennej dotychczasowego wynagrodzenia, które posiadała dotychczas dana osoba.
Świadczenia emerytalne w Austrii otrzymują kobiety po ukończeniu 60 lat oraz mężczyźni którzy ukończyli 65 lat. Można oczywiście ubiegać się o wcześniejszą emeryturę w wieku 62 lat przy czym należy liczyć się z tym, że będzie ona niższa nawet o dwanaście procent w stosunku do emerytury w wieku upoważniającym do utrzymania emerytury. Do otrzymania wcześniejszej emerytury wiąże się również z ilością przepracowanych lat. Okresy składkowe muszą być jednak w co najmniej połowie tego okresu w trudnych warunkach.
Oczywiście można również ubiegać się o:
- rentę inwalidzką
- rentę z tytułu niezdolności
- renta z tytułu niezdolności do pracy
- zgonu:
*renta wdowia
*renta wdowca
*renta sieroca
*odszkodowanie po śmiertelne